לק ציפורניים נטול רעלים

לק ציפורניים הוא מוצר שקיים כבר למעלה מ-5000 שנה. כבר בתקופת שושלת מינג בשנת 3200 לפנה”ס היו מקשטות עצמן נשות האצולה הסינית בלק שהיה עשוי משעוות דבורים, חלבון ביצה, פיגמנטים צמחיים, ג’לטין וגומי טבעי. לק היה סמל סטטוס של מעמד ויוקרה גם במצרים העתיקה ושימש את קלאופטרה בכבודה ובעצמה.
הלק של ימינו הומצא מחדש אי שם בתחילת המאה ה-20 כחיה אחרת לגמרי, כזו העושה שימוש בפיגמנטים מלאכותיים ומכילה כימיקלים מתמחים שיעמדו בדרישות הנוקשות של האישה המודרנית. יתרה מזאת, הולדתן של רשתות חברתיות כמו אינסטגרם ופינטרסט הפכו את השימוש בלק לציפורניים לאומנות הרחוב החדשה. לכן לק צריך להיות עמיד, קל למריחה, בעל מרקם אחיד וגימור מנצח. יש לק נוצץ, ריחני, באינסוף גוונים ובעיקר…זול ככל הניתן. 

לק זול היה החולשה שלי. כל פעם שנכנסתי לחנות עם סטנד לקים ב-5 ₪, היה מונח גוון חדש בשקית הקניות שלי. אני זוכרת שחשבתי לעצמי “מה זה משנה? אני לא אחת ששמה לק כל הזמן”. המשכתי להגיד את זה גם הבחנתי כיצד הציפורניים שלי מצהיבות אחרי שבוע של שימוש. לק ציפורניים
והיום? היום עומדים בארון המקלחת, בבושת פנים, כ-10 גוונים של לק שאין לי מושג מה לעשות איתם. במיוחד אלה עם הנצנצים. נצנצים הם למעשה חתיכות מיקרופלסטיק במוצרי טיפוח שיש למגר את השימוש בהם. למה? כי הם אחת הבעיות האקולוגיות הכי קשות לטיפול והשלכותיה הבריאותיות עצומות. עיצרו רגע לראות איך מיקרופלסטיק בים נכנס לשרשרת המזון וכך מגיע דרכה חזרה אלינו לצלחת.

אז לא נעים לי לזרוק לק לפח (במיוחד כשלפי ה-EPA יש להתייחס למוצר כאל פסולת כימית מסוכנת ולזרוק לפח ייעודי) ולזלזל בכל מה שנדרש היה כדי לייצרו. מצד שני, אני יודעת יותר מידי. 

בין אם זול או יקר, לק ציפורניים רגיל פולט תרכובות מתוכו. תרכובות שבמעבדה אעבוד איתם רק בתוך מינדף כימי (כן!!) כדי להרחיקן מגופי: טולואן, פורמלדהיד ו-DBP.
צפו בסרטון קצר שמסכם טוב את ההשפעות הפזיולוגיות של שלושת המוסקט-רעים האלה.

לק ציפורניים "נטול" רעלים

בספקנות גדולה ניגשתי למשימת החיפוש אחר לק ציפורניים בריא, מכיוון שברור היה לי כי תמיד יהיו חומרים נדיפים במוצר. לק הוא למעשה פלסטיק שמומס בנוזלים אורגניים (לרוב אלכוהול כלשהו) ומתקשה לאחר מריחה על הציפורניים. המעבר בין נוזל למוצק קורה כאשר הממס מתנדף בעת חשיפה לאוויר. זהו הריח החריף והמוכר של לק שחלקנו דווקא מאוד אוהבים להריח.
אתחיל בגילוי נאות. בהנחה שאתן לא רוצות לוותר על לק לציפורניים, דעו כי נכון להיום אנחנו מדברות על תחליפים מופחתי רעלים ולא נטולים לגמרי. מה שנקרא הרע במיעוטו. מה גם שכל עוד חברות הקוסמטיקה לא ינקטו בשקיפות רכיבים מלאה, חסרה לנו ודאות לגבי הבטיחות הבריאותית של לק.

מותגי לק ציפורניים “לא רעילים” הם כאלה שהסירו מהפורמולציות שלהם תרכובות נדיפות ומזיקות, כאשר הם נבדלים בסוג וכמות החומרים הרעילים שהסירו. לק עם כיתוב “non-toxic” תמיד יהיה “3free”, כלומר ללא שלושת המזיקים “הגדולים”: פורמלדהיד, טולואן ו-DBP. שלושתם ידועים כפוגעים בבריאות – אם כמסרטנים, פוגעים במערכות גוף שונות או נקשרים לשיבושים הורמונליים. הסרה שלהם מהמוצר היא בהחלט משמעותית. 

פורמולציות “5free” שיצאו ב-2017 המשיכו והסירו מתוכן formaldehyde resin (אלרגן ויכול להכיל שאריות של פורמלדהיד) וקמפור שגורם לייבוש, החלשה ושינוי צבע של הציפורן. 

היום על סף 2020, אנחנו כבר בעידן מתקדם עוד יותר בו נוכל לבחור לקים נטולי 8- 12 חומרים מזיקים*.
*הדגשה: עצם העובדה שמוצר לא מכיל חומרים מזיקים מסוג אחד, אינה מעידה כי אינו מכיל חומרים מזיקים כלל. 

המלצות ללק ציפורניים

ישנם מספר רב של מותגים שמציעים היום לק ציפורניים מופחת רעלים אך רבים לא זמינים למשלוח לארץ.
עמלתי לרכז כאן כמה מותגים מובילים שזמינים לרכישה אונליין, ועם זאת אומר כי גם כאן תתקלו בגוונים מסויימים שלא ישלחו לארץ. עדכנו בתגובות אם משהו לא עובד….עניין השילוח משתנה כל הזמן.

3 החומרים הנוספים שהוצאו מהפורמולציה הם Ethyl tosylamid, קסילן ו-TPHP . שני החומרים הראשונים נדיפים והשלישי נספג בעור שסביב הציפורן. מחקר שנעשה על קבוצת נשים הראה כיצד ה-TPHP נספג בגופן של נשים בשעות שלאחר מריחת הלק ומגיע לרמות גבוהות מהמותר. קיראו על השפעותיו הפזיולוגיות של החומר.
2 מותגים מאוד ידועים בקטגוריה זו הם אלה: לק לציפורניים

אחד המותגים המומלצים ברשת ע”י בלוגריות טיפוח. לק מופחת 8 רעלים וללא ניסוייים בבע”ח. החברה מציעה 39 גוונים שלא מכילים מיקרופלסטיק  + שכבת בסיס וציפוי עליון

בעלות אחידה של 18$ הן בחנות החברה והן באמזון, לא כולל שילוח.

הלק הכי זמין לרכישה אונליין מכולם. לק מופחת 8 רעלים וללא ניסוייים בבע”ח. ניתן לרכוש 62 גוונים שלא מכילים מיקרופלסטיק.
55 שקל, לא כולל שילוח.

למי שאופציית השימוש בשרותי שילוח חיצוניים קלה לה לביצוע אמליץ להתעניין גם בלקים של Tenoverten ו-ByTerryלק ציפורניים

2 חומרים נוספים שהוצאו מהפורמולציה הם פראבנים ובישום סינטטי (המכיל פתאלאטים ומאסקים עשויים מנפט). חומרים אלה נקשרים עם שיבושים הורמונליים המחקים את פעילותו של ההורמון הנשי אסטרוגן. 
גם כאן מצאתי 2 מותגי לק מומלצים שניתן למצוא אונליין:
לק ציפורניים

מותג שנוסד ע”י אישה שחיפשה תחליפי לק ציפורניים נטולי רעלים לאחר שילדה. לק מופחת 10 רעלים ב- 66 גוונים, שכבת בסיס וציפוי עליון.
בעלות של 16 אירו בחנות אונליין או 21$ באמזון, לא כולל שילוח.
ליחצו על התמונה כדי להכנס לעמוד האינסטגרם של המותג.

עוד מותג בבעלות אישה המייצר לק מופחת 10 רעלים, טבעוני וללא ניסויים בבע”ח. מגוון של 56 גוונים, שכבת בסיס וציפוי עליון.
Sundays 10-Free, Nontoxic Nail Polish בעלות אחידה של 18$ הן באתר החברה והן באמזון, לא כולל שילוח.
ליחצו על התמונה כדי להכנס לעמוד האינסטגרם של המותג.

2 החומרים האחרונים שהוצאו מהפורמולציה הם חומרים אלרגנים. MEHQ/HQ שנקשר לגירוי עור ועיניים ו-MIT שנקשר לתגובות אלרגיות, ועלול להזיק למערכת העצבים.

לק ציפורניים זוכה פרסים, vegan-friendly, על בסיס מים. 78 מתוך 84 גוונים שמציע המותג לא כוללים מיקרופלסטיק (את הגוונים הנוצצים העדיפו שלא לקנות כלל). 
ניתן להשיג באמזון UK מספר גוונים שנשלחים לארץ כמו זה שתמונה (ליחצו על התמונה).

את יתר הגוונים הייתי ממליצה לרכוש באתר החברה (זול ב-30% מאמזון) אך נדרש לשם כך שימוש בשירות שילוח חיצוני.

לק ציפורניים של NailBerry בצבע פטל,
90-105 ש”ח באמזון.
66 ש”ח בחנות אונליין של החברה (לא כולל שילוח).

המלצות ללק ג'ל

לק ג’ל הפך להיות מוצר סופר פופולרי במכוני מניקור בשל עמידותו הגבוהה. בשל הרכבו השונה, תהליך הייבוש של הציפורניים במשוכות נעשה בתוך מכשיר המקרין קרינת UV על אצבעותיכן. דעו כי זוהי קרינה מזיקה, זו שאתן בורחות ממנה בעת שהות בשמש. ובצדק. זו קרינה שגורמת למוטציות בדנ”א ולכן עלולה לעודד יצירת תאים סרטניים ולהאיץ יצירה של קמטים, כתמי גיל והזדקנות של העור. לק ציפורניים

נכון להיום מצאתי רק מותג אחד שמייצר לק ג’ל נטול 7 כימיקלים של מניקוריסטית העל DEBORAH LIPPMANN.
יתרונה הגדול של הפורמולציה שפיתחה דברה הוא בעובדה שייבוש הג’ל לא דורש שימוש במנורת UV – יתרון מאוד מאוד גדול ביחס לכל ג’ל אחר!
חשובה בעיקר שקיפות המותג – מצאתי יחסית בקלות את רשימת הרכיבים המלאה והיא כן חושפת כי בלקים מסויימים ישנם פיגמנטים שמקורם בזפת (coal tar) ועלולים להכיל מזהמים כמו עופרת. לק ציפורניים

לק ג’ל של דבורה ליפמן, 68 ש”ח כולל דמי משלוח.

  • פורמלדהיד – קרצינוגן (מסרטן) אנושי ידוע (הוכרז ככזה ע”י סוכנות הבנל”א למחקר על קרצינוגנים)
  • ממסים אורגניים – טולואן וקסילן. חשיפה מתמשכת לטולואן גורמת לדיכוי מערכת העצבים במבוגרים ושיבושים בהתפתחותה בקרב עוברים. חשיפה כרונית בנשימה לקסילן עלולה לגרום נזק למוח העצם ולספירת תאי דם נמוכה. קסילן מוגדר כמזהם חשוד בסיכון התפתחות עוברים גם כן.
  • פאראבנים – משבשים הורמונליים בדרגה 1 לפי האיחוד האירופי, בעלי מבנה דומה לאסטרוגן. נמצאו קשורים לסרטן שד, נזקים למערכת העצבים, הרבייה והחיסון. 85% מכלל מוצרי הקוסמטיקה מכילים פאראבנים.
  • פתאלאט DBP – משבש הורמונלי, בקרב גברים ונשים (בעיות גניקולוגיות). נקשר למחלות של דרכי הנשימה. נאסר לשימוש באיחוד האירופאי אך לא בארה”ב.
  • MIT) methylisothiazolinone)משמר נפוץ הידוע כאלרגן חזק המגרה את מערכת החיסון והעור.
  • TPHP) Triphenyl phosphate)- מחקרים בנשים הראו כיצד 10 שעות לאחר מריחת לק הכיל גופן של כלל המשתתפות כמות גבוהה פי 7 של החומר מהתקן המותר. מחקרים מעידים על שיבושים הורמונליים ושל מערכת הרבייה כבר במינונים נמוכים.
  • מתכות כבדות – כספית ועופרת שבחומרי הצבע.
  • צבעי FD&C – נגזרות של נפט, לעתים רבות מזוהמות בחומרים מסרטנים (דיאוקסין ואתילן אוקסיד)
סגירת תפריט
×

עגלת קניות