לק ציפורניים נטול רעלים

לק לציפורניים הוא מוצר שקיים כבר למעלה מ-5000 שנה. כבר בתקופת שושלת מינג בשנת 3200 לפנה”ס היו מקשטות עצמן נשים בלק שהיה עשוי משעוות דבורים, חלבון ביצה, פיגמנטים צמחיים, ג’לטין וגומי טבעי.
ברור הוא שהלק של ימינו הוא חיה אחרת לגמרי, הנדרש לעמוד בדרישות הנוקשות של האישה המודרנית. לק צריך להיות עמיד, קל למריחה, בעל מרקם אחיד וגימור מנצח. בתחום הטיפוח, לק לציפורניים הוא בגדר אומנות הרחוב החדשה.  ha יש לק נוצץ, ריחני, באינסוף גוונים ובעיקר…זול ככל הניתן.

לק זול היה החולשה שלי. כל פעם שנכנסתי לחנות עם סטנד לקים ב-5 ₪, היה מונח גוון חדש בשקית הקניות שלי. אני זוכרת שחשבתי לעצמי “מה זה משנה? אני לא אחת ששמה לק כל הזמן”. המשכתי להגיד את זה גם כשראיתי כל פעם מחדש איך הציפורניים שלי מצהיבות אחרי שבוע של שימוש.
והיום? היום עומדים בארון המקלחת, בבושת פנים, כ-10 גוונים של לק שאין לי מושג מה לעשות איתם. מצד אחד, לא נעים לי לזרוק אותם לפח (במיוחד כשלפי הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית יש להתייחס למוצר כאל פסולת כימית מסוכנת ולא לזרוק לפח הרגיל) ולזלזל בכל מה שנדרש היה כדי לייצרם. מצד שני, אני יודעת יותר מידי. 

בין אם זה לק זול או לק יוקרתי, לק פולט תרכובות מתוכו. בלקים הרגילים מדובר בחומרים שבמעבדה מותר לעבוד איתם רק בתוך מינדף כימי (!!) ואני לא רוצה אותם בקרבת הגוף שלי:

לק "חופשי" מרעלים

בספקנות יתרה ניגשתי למשימת החיפוש אחר לק ציפורניים בריא יותר כיוון שברור היה לי שתמיד יהיו חומרים נדיפים במוצר. לק הוא למעשה פלסטיק מומס בתוך נוזל אורגני (אלכוהול כלשהו), שצריך להתקשות לאחר מריחה על הציפורניים. המעבר בין נוזל למוצק קורה כאשר הממס ששמר עליו נוזלי בבקבוק מתטנדף. זהו הריח החריף והמוכר של לק שחלק אוהבים דווקא להריח.
בהנחה שאתן לא רוצות לוותר על לק לציפורניים דעו כי נכון להיום אנחנו מדברות על תחליפים שהם בגדר הרע במיעוטו ולא על מוצרים נטולי רעלים לחלוטין. חברות הלק לא נוקטות בשקיפות רכיבים גדולה לכן אין לנו ודאות מוחלטת בקטגוריית מוצרים זו.

מותגי לק ציפורניים שמשווקים היום תחת הכותרת “לא רעילים” הם כאלה שהסירו מהפורמולציות שלהם תרכובות נדיפות מזיקות לבריאות, אך הם שונים זה מזה בסוג וכמות החומרים הרעילים שהסירו. 
בדרך כלל לק עם כיתוב non-toxic עליו לא יכיל את שלושת “הגדולים” שבתמונה מעלה: פורמלדהיד, טולואן ו-DBP. אלה חומרים ידועים למדע כמסרטנים, פוגעים במערכות גוף שונות ונקשרים לשיבושים הורמונליים והסרה שלהם מהמוצר היא משמעותית. 
פורמולציות חדשות יותר שיצאו ב-2017 כבר היו “5free” כיוון שהסירו מתוכן גם formaldehyde resin (אלרגן ויכול להכיל שאריות של פורמלדהיד) וקמפור שגורם לייבוש, החלשה ושינוי צבע של הציפורן. 
היום על סף 2020, אנחנו כבר בעידן עוד יותר מתקדם בו נוכל לבחור לקים נטולי 12 חומרים מזיקים*.
*שוב אדגיש: עצם העובדה שמוצר לא מכיל חומרים מזיקים מסוג אחד, לא מעיד עליו כי אינו מכיל חומרים מזיקים כלל. 

לק ציפורניים לנשים מבוגרות על בסיס מים ב-61 גוונים. הנה כמה שניתן להשיג באמזון, היתר לשילוח דרך האתר עצמו:

2 החומרים האחרונים שהוצאו מהפורמולציה הם חומרים אלרגניים: MEHQ/HQ שנקשר לגירוי עור ועיניים) ו-MIT שנקשר לתגובות אלרגיות, ועלול להזיק למערכת העצבים.

לק ציפורניים על בסיס מים ב-61 גוונים. הנה כמה שניתן להשיג באמזון:

Patent Shine 10X Nail Lacquer בעלות של 42-64 ש”ח לא כולל שילוח.

2 חומרים נוספים שהוצאו מהפורמולציה הם פראבנים ובישום סינטטי (מכיל פתאלאטים ומאסקים עשויים מנפט). חומרים אלה נקשרים עם שיבושים הורמונליים המחקים את פעילותו של ההורמון הנשי אסטרוגן.

Patent Shine 10X Nail Lacquer בעלות של 42-64 ש”ח לא כולל שילוח.

Patent Shine 10X Nail Lacquer בעלות של 42-64 ש”ח לא כולל שילוח.

3 החומרים הנוספים שהוצאו מהפורמולציה הם Ethyl tosylamid, קסילן ו-TPHP . שני החומרים הראשונים נדיפים והשלישי נספג בעור שסביב הציפורן.

קרם הגנה לילדים בעל הגנה רחבת טווח ועמידות גבוהה למים (80 דק’), SPF 30. 
28 גר’ עולים 15 ש”ח ב-iHerb (לפני הנחה) – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה. 

נכון להיום מצאתי רק מותג אחד שמייצר לק ג’ל נטול 12 כימיקלים של המותג DEBORAH LIPPMANN.
מה שאהבתי במותג מעל הכל זו השקיפות – מצאתי יחסית בקלות את רשימת הרכיבים המלאה שחושפת כי כן נעשה שימוש בלקים מסויימים בצבענים שמקורם בזפת (coal tar) ועלולים להכיל מזהמים כמו עופרת.
כמובן שיש לזכור כי שימוש בלק ג’ל לאורך זמן חושף את אצבעותייך לקרינת UV של מכשיר “הייבוש”. זוהי קרינה שגורמת למוטציות בדנ”א ולכן עלולה לעורר יצירה תאים סרטניים ומעודדת התקמטות והזדקנות של העור.

לק ג’ל של דבורה ליפמן, 68 ש”ח כולל דמי משלוח.

שפתון הגנה עם SPF 15 המכיל 6 רכיבים בלבד: zinc oxide, שמן זית, חמאת קקאו, חמאת שיאה, שעוות דבורים וויטמין E. 

4 גר’/יח, 11 ש”ח ב-iHerb (לפני הנחה).

  • פורמלדהיד – קרצינוגן (מסרטן) אנושי ידוע (הוכרז ככזה ע”י סוכנות הבנל”א למחקר על קרצינוגנים)
  • ממסים אורגניים – טולואן וקסילן. חשיפה מתמשכת לטולואן גורמת לדיכוי מערכת העצבים במבוגרים ושיבושים בהתפתחותה בקרב עוברים. חשיפה כרונית בנשימה לקסילן עלולה לגרום נזק למוח העצם ולספירת תאי דם נמוכה. קסילן מוגדר כמזהם חשוד בסיכון התפתחות עוברים גם כן.
  • פאראבנים – משבשים הורמונליים בדרגה 1 לפי האיחוד האירופי, בעלי מבנה דומה לאסטרוגן. נמצאו קשורים לסרטן שד, נזקים למערכת העצבים, הרבייה והחיסון. 85% מכלל מוצרי הקוסמטיקה מכילים פאראבנים.
  • פתאלאט DBP – משבש הורמונלי, במיוחד בקרב בנים. נאסר לשימוש באיחוד האירופאי. 
  • MIT) methylisothiazolinone)משמר נפוץ הידוע כאלרגן חזק המגרה את מערכת החיסון והעור.
  • TPHP- מחקרים מעידים על השפעה על שיבושים הורמנוליים ושל מערכת הרבייה במינונים נמוכים.
  • מתכות כבדות – כספית ועופרת שבחומרי הצבע.
  • צבעי FD&C – נגזרות של נפט, לעתים רבות מזוהמות בחומרים מסרטנים (דיאוקסין ואתילן אוקסיד)
סגירת תפריט
×

עגלת קניות