3 מותגי מזרנים נטולי רעלים

שינה טובה היא אחד הדברים החשובים ביותר לשמירה על איכות חייו של אדם. זהו הזמן של הגוף שלנו להוריד הילוך ולעשות סדר במערכות – הפיזית, המנטלית והרגשית שלנו. זה הזמן בו הגוף משקם ומתקן את איבריו, מווסת את משקל הגוף עם הורמונים ייחודיים, מכניס את מה שלמדנו בצורה מסודרת אל הזיכרון, נותן לנו הצצה אל זיכרונות עבר או אל התת מודע כדי שנבין יותר טוב מה עובר עלינו, מעכל ומפנה רעלים. אם רק ניתן לו.

(הפוסט כתוב בלשון נקבה אך מכוון לשני המינים)

אבסורד לחשוב שדווקא בשלב הריפוי והמנוחה ביממה הוא השלב בו אנו, אנשי העולם המודרני, נחשפים לחומרים מזיקים לבריאות שמקורם במוצרי השינה שלנו.
מזרני שינה, גם אלה הממותגים כיוקרתיים ביותר, עשויים מחומרים הפולטים מתוכם סוגים שונים של תרכובות כימיות. ציפוי הבד החיצוני ושכבות הספוג הפנימיות משחררות מהיום הראשון של השימוש שלל תרכובות נדיפות ועם הזמן חלקיקי אבק כתוצאה מבלאי.
החומרים הנפוצים ביותר מהם עשויים מזרנים 
פולטים תרכובות אורגניות נדיפות (VOC's) הידועות כמזיקות לבריאות בהן פורמלדהיד, בנזן, טולואן ודיכלורובנזן.

אם הן נשמעות לכן מוכרות , אולי זה בגלל שדיברתי עליהו בסרטון שלנו על צמחים מטהרים לבית.

כפי שכתבתי בפוסט על מזרני תינוקות, מרבית מזרני השינה בעולם עשויים מחומרים אשר פולטים מתוכם המון המון תרכובות נדיפות: 

 1. קצף פוליאוריתן. סוג הספוג העיקרי שיש במזרני שינה פולט תרכובות אורגניות נדיפות (VOCs). חלק מהן תרכובות מסרטנות (פורמלדהיד), אחרות נקשרות לאלרגיות ואסטמה בילדים, בחילות והקאות לא מוסברות, עייפות וסחרחורות. בד"כ יכיל הקצף גם טולואן ובנזן הפוגעים במערכת העצבים המתפתחת, פרט מידע קריטי במקרה של בחירת מזרן תינוקות. לא קיים קצף פוליאוריתן שלא פולט תרכובות נדיפות.
 2. מעכבי בעירה. כימיקלים מתמחים שמספיגים בתוך קצף הפוליאוריתן בשל החשש משריפות כיוון שהספוג הפלסטי הוא חומר סופר דליק. מדובר בתרכובות רעילות שההגנה שהן מספקות בפועל לא מצדיקה את הסכנות הבריאותיות שנקשרות עימן. קיראו מה יש למשרד הבריאות לומר בנושא. זו הסיבה שהחל מנובמבר 2017 חלה חובת סימון מזרנים משכילים מעכבי בעירה. נשמע טוב?
  הבעיה היא שהציבור קיבל את הסימון בצורה הפוכה מהרצוי, כסימן המעיד על רמת בטיחות גבוהה של המזרן (מפני שריפות) ולא כסימן אזהרה.
 3.  ויניל. מזרנים רבים בשוק עטופים בציפוי פלסטי עמיד במים, לרוב מדובר בפלסטיק מסוג PVC. זהו חומר רעיל לאורך כל שלבי חייו (ייצור, שימוש והשלכה) הפולט מעל 100 תרכובות אורגניות נדיפות בהן ויניל כלוריד (חומר מסרטן), פתאלטים (משבשים הורמונליים) ומתכות כבדות כמו אנטימון ועופרת (בעלות השפעה רעילה למערכת העצבים).
 4. לטקס סינטטי. לטקס סינטטי עשוי משתי תרכובות מבוססות נפט, סטירן ובוטדיאן. אלה שתי תרכובות נדיפות שלחשיפה כרונית אליהן יש השלכות חמורות. קראו עליהן במסגרת הרעלים מטה.
 5. לטקס טבעי. חומר בטוח לשימוש אך צריך לדעת כי ישנם אנשים הרגישים ללטקס עבורם יש לבחור מזרן ללא שכבה פנימית של חומר זה. 

איזה כימיקלים יש במזרני תינוקות ומה מסוכן בהם? כתמיד, אני מפרטת את רשימת הרכיבים הרעילים בתחתית הפוסט. רק ליחצו על הכפתור….

תקנים בנל"א למזרנים בריאים

מבוא

eco-INSTITUT® – אסמכתא זו היא אחת משתי האסמכתאות המחמירות ביותר למזרן לטקס 100% טבעי. האישור נראה תקני ובתוקף וככתוב בו, הוא תקף רק עבור הקצפים מהם עשוי המזרן. כל חומר אחר שעוטף את הלטקס (הבדים החיצוניים והדבקים) דורש אסמכתה אחרת.

OEKO-TEX® STANDARD 100  – זה הגוף המסמיך הכי שכיח בתחום הטקסטיל ובהקשר של מזרני שינה מודיע לנו שהמוצר השלם נבדק במעבדה חיצונית של התו ולא נמצאו שאריות של חומרים כימיים ספציפיים שאסור לעשות בהם שימוש עפ"י נספח 5 ו-7 של הסטדנרט. אם זאת, שלחת תווית בלי מספר אישור ואז קשה לדעת אם היה אישור עקרוני או באמת בדיקות מעבדה. אם אתה רוצה להיות בטוח עד הסוף שכל חלקיי המזרן נבדקו, לא רק הלטקס, אז תבקש מספר אישור של התקן.

מתוך שלל האפשרויות בחרתי להציג לכן שלושה מותגים מובילים בתחום – מותג שנמכר בארץ ועוד שני מותגים בינלאומיים. כל השלושה בעלי שם עולמי, נתמכי תווי תקן בינלאומיים מחמירים ומלווים בהמלצות חמות ברחבי הרשת. 

כעת ב-2022, Getha הוא מותג המזרנים נטול הרעלים היחידי שנמכר בישראל. 

סקירת האסמכתאות  של המותג מראה שיש לו  שתי אסמכתאות 

בנוסף, לא הסתפקו בגטה בשיחות התחקיר הארוכות שניהלתי בטלפון עם מנהלי המותג בארץ. כאשר הגיע לארץ הבעלים של החברה, הוא ביקש לפגוש אותי אישית כדי לספק לי עוד מידע מעמיק על מזרני השינה והמפעל שמייצר את הלטקס הטבעי שבבעלות החברה. ישבנו יחד שעתיים שלמות.
בפגישה המשותפת נכח גם מנכ"ל החברה בארץ וביחד סיפקו תשובות לקשות שבשאלותיי. קיבלתי עוד המון תובנות מעמיקות לגבי האופן בו מתנהלת החברה ולגבי הערכיות שעומדת מאחורי הפעילות שלה. אהבתי מאוד את השקיפות, המקצועיות והכנות שבה ענו לי, מתוך הבנה שעמוקה לערכים שחשובים לי כמי שמקדמת בריאות אקולוגית ומייצגת קהל שלם של אנשים שרוצים את אותה מציאות צרכנית. 

 

יתר הדגמים מכילים שילוב של שכבת קצף פוליאוריתן עם שכבה של לטקס טבעי על מנת להציע לקהל הלקוחות מזרני שינה במחירים יותר נמוכים. לטקס טבעי הוא חומר גלם מאוד יקר והדרך להוזיל עלויות של מזרני שינה בכל החברות הטבעיות זה דרך הפחתת כמות הלטקס והחלפתו בקצף פוליאוריתן כדי לשמר את עובי המזרן.
בהמלצותיי הישירות למזרן מופחת פליטות לא תמצאו את הדגמים שמכילים קצף פוליאוריתן כי אין פוליאוריתן שלא פולט תרכובות נדיפות שמזהמות את אוויר הבית. פשוט אין 
חיה כזאת פוליאוריתן שלא מדיף. 

 

אלה הדגמים המאושרים:

 

https://getha.co.il/products/togetha-100

https://getha.co.il/products/compass-luxury

https://getha.co.il/products/natural-first-150

https://getha.co.il/products/genetics-100

 

משמחת עוד יותר הבשורה כי גטה מציעה .

30% הנחה על כל דגמי המזרנים +
2 כריות מתנה מ-100% לטקס טבעי עם הקוד MASA

מזרן שינה TOGETHA 100
מזרן שינה GENETICS 100
מזרן שינה Compass Gold 100
מזרן שינה NATURE FIRST 150

לנאטורפדיק מגוון גדול מאוד של מזרני תינוקות העשויים מ-100% כותנה אורגנית הגדלה בארה"ב ועומדת בתקן USDA. בנוסף, הכותנה עומדת בתקן GOTS הבינלאומי לייצור בדים אורגני (כל שרשרת הייצור).
גם שכבות הלטקס הטבעי עומד בתקן GOLS הבנל"א. החברה גם תומכת בסחר הוגן (ללא ניצול של עובדי הייצור).

מדובר במזרני קפיצים המגיעים במבחר דגמים, עם או ללא ציפוי פלסטיק פוליאתילן העשוי מקנה סוכר לא מהונדס גנטית ועומד בתקני מגע עם מזון. 
חיבור השכבות נעשה ללא דבקים, ללא קצף פוליאוריטן ועומד בתקני להבה ללא מעכבי אש או תוספים כימיים.

מזרן תינוקות

Naturepedic מתהדרת בהיותה החברה היחידה שיודעת לייצר מזרן עריסה שהוא גם אוורירי וגם עמיד למים. המזרן אוורירי בכל צידיו כך שהתינוק יכול לנשום גם כשפניו כלפי מטה. השכבה האוורירית עבה במיוחד, נשלפת, וניתנת לכביסה במכונה.
המודל הזה מגיע גם בגרסה קלת משקל המקלה על החלפת המצעים – 
ובגרסה עם תוספת קפיץ פנימי המעלה דרגת קשיחות.
מודל זה נמכר כולל מגן מזרן חינם.

המודל האוורירי דומה במאפייניו למודל האולטרה אך נמכר ללא תוספת של מגן מזרן בחינם

מזרון עריסה 100% אורגני מגובה באישורים במחיר מעולה!
כולל ציפוי פלסטי עמיד למים העשוי מקנה סוכר, שכבות של כותנה אורגנית עם אישור GOTS ותמיכה יציבה במיוחד.
המודל הקלאסי מגיע גם בגרסה קלת משקל המקלה על החלפת המצעים – 
ובגרסה עם תוספת קפיץ פנימי המעלה דרגת קשיחות.
כולל מגן מזרן חינם.

הדגמים הפופולריים ביותר בארה"ב הם אלה ללא התפרים בקצותיהם (מונע הצטברות אבק ואלרגנים):

1. Ultra Seamless Crib Mattress – עשוי עם 252 קפיצים המבטיחים קשיחות מרבית בהתאם להנחיות שינה לתינוקות:

 1. Ultra 252 Seamless 2-Stage – מזרן דו צדדי המיועד לשימוש ארוך טווח, צד אחד קשה יותר עבור תינוקות וצד שני יותר רך עבור ילדים – מומלץ!

Ultra 252 Seamless – הגרסה החד צדדית של מזרן זה, מותאמת לתינוקות בלבד.

2. Classic Seamless Crib Mattress – עשוי עם 150 קפיצים. 

 • תרכובות אורגניות נדיפות – PVC המיוצר מנפט, פולט למעלה מ-100 VOCs, בהן פורמלדהיד (מסרטן) טולואן ובנזן (פגיעה במערכת העצבים המרכזית). תרכובות סטירן ובוטדיאן.
 • פתאלאטים – משפחה גדולה של חומרים המשמשים בעיקר לריכוך פלסטיקים מסוגים שונים (PVC, פוליאוריתן ופליפרופילן). חומרים המחקים פעילות של הורמונים ונקשרים עם גרימת סרטן, סכרת סוג 2, פגיעה בפוריות ופגמים בלידה.
 • מתכות כבדות – PVC פולט עופרת, אנטימון וקדמיום הנקשרות עם מחלת הסרטן ורעילות למערכת העצבים.
 • מעכבי בעירה – אינם קשורים באופן כימי אל קצף המזרן ומשתחררים ממנו מאוד בקלות אל האוויר. מצטברים בגוף, רעילים למערכת ההורמונלית. PBDEs נאסרו לשימוש בקליפורניה ואירופה אך עדיין הן הנפוצות ביותר במזרנים. נמצאו קשורים לגרימת היפראקטיביות ושינויי התנהגות קבועים בקרב ילדים.
 • תרכובות פלואוריות – מקנות לציפוי הבד החיצוני של המזרן תכונה של עמידות למים. אלה תרכובות "נצח" בלתי פריקות שמצטברות ברקמות גוף שונות ונקשרות לשיבושים הורמונליים מסוגים שונים.
 • חומרי הדברה  מקורם בחומרי גלם בלתי אורגניים. במזרנים יהי זה בעיקר בד הכותנה.