קרם טוב קרם רע

כל מה שצריך לדעת כדי לבחור קרם הגנה בריא באמת

הבקשה לקרם הגנה בריא חוזרת ועולה בעיקר מכיוונם של הורים שרוצים לבחור את הטוב ביותר עבור ילדיהם. מכל הבקשות בלטה אחת עם טוויסט בה ביקשה אם טרייה המלצה לקרם הגנה בריא גם עבור עצמה. מה כל כך לא שגרתי בזה? שזו אכן סוגיה שצריכה להעסיק יותר נשים מניקות ואף הריוניות, בשל היות גופן מקור הזנה המעביר חומרים אל צאצאיהן. במקרה של תכשירי הגנה “קונבנציונליים” השולטים בשוק זה נכון במיוחד כיוון שפעולת סינון קרני השמש מחייבת ספיגת חומרים בעור. אל המרקחת מוסיפים גם חומרים מגבירי ספיגה בעור כדי לשפר את פעולת התכשיר בהגנה מהשמש. התוצאה: מרכיבי קרם הגנה מתגלים בבדיקות דם, לא רק של האם. ישנם חומרים שהתגלו גם בדם הטבורי וגם בחלב אם. אך מה נעשה מול השמש הישראלית היוקדת, הדורשת תדירות שימוש גבוהה וכיסוי גוף מלא? נצטרך לבחור קרם הגנה מתוך מודעות גבוהה יותר, למבוגרים וילדים כאחד. 

אני אישית צורכת קרם הגנה יותר מכל מוצר קוסמטיקה שהוא. זה נובע משילוב אישי של עור פנים מנומש הנוטה להיפר-פיגמנטציה (“כתמי שמש”) וחשיפה אינסופית לשמש בשל היותי גולשת גלים. אין ספק שהשנים לימדו אותי להיות חכמה בשמש, אבל לא על חשבון להיות חכמה בכלל. למדתי שעל אף השימוש שלי בקרמים יוקרתיים, הצלחתי להגן על עורי מפני שריפה אבל לא מפני פיגמנטציה. להפך, אפילו התעורר בי החשד שהם תורמים להאצתה, מה שהתברר לימים כאבחנה נכונה. פשוט מפני שמסננים רגילים לא מגנים מפני קרינת ה-UVA. גם תמיד שמעתי על העובדה שחומרים בקרם הגנה מצטברים בכבד אבל לא בחנתי אותה לעומק. כשלבסוף התחלתי לחקור את העניינים גיליתי את מה שתכף אגלה לכם. כך התחלתי לחפש קרמים שעונים על כללים ברורים של בריאות. גיליתי לשמחתי כמה מבחר יש ושהוא נגיש לי היום יותר מתמיד. 

3 כללי זהב לקרם הגנה בריא

1.בחירת סוג המסננים– העדיפו קרם הגנה עם מסננים מינרליים על פני כימיים. זהו קרם שמגן על העור מבלי להיספג בתוכו – ע”י חסימה פיזית של קרני ה-UV המזיקות. בגלל שאינו נספג בעור, קרם הגנה מינרלי גם מומלץ יותר ע”י דרמטולוגים עבור אנשים בעלי עור רגיש עם נטייה דלקתית.

המילים היחידות שתרצו שיהיו רשומות כחומרים הפעילים במוצר הן Zinc oxide או Titanium oxide. זהו. העדיפו מוצרים המכילים אבקת מינרלים לא-“ננו” (Non-nano), כלומר גרגירי אבקה בגודל שלא יכול להיספג לכן בעור.

רגע! גם אם כתוב על האריזה “מינרלי” אל תתפתו ישר לקנות. ישנן חברות שמוסיפות לתכשירי ההגנה שלהם זינק אוקסיד כדי לתת את ההרגשה שהם בטוחים יותר לשימוש. תבינו, להוסיף קצת זינק אוקסיד לתכשיר יותר זול מאשר לעשות לו פורמולציה חדשה. 

בדקו את הרכיבים הפעילים – אם מופיעה המילה oxybenzone נא להזהר. זהו הילד הרע המרכזי – מסנן קרינה כימי שגורם לאלרגיה של העור. הוא גם נקשר כגורם לאנדומיטריוזיס (מחלה גניקולוגית) ונמצא כחסם לפעילות טסטוסטרון (ההורמון הזכרי). וכן, החומר התגלה בחלב אם. אגב, בהוואי נוקטים בצעדי חקיקה לאיסור מכירת תכשירי הגנה שמכילים אוקסיבנזון וחומר נוסף בשם אוקטנוקסייט עד 2021 בשל פגיעתם המסיבית בשוניות אלמוגים.

2. בחירת צורת השימושהעדיפו קרם על פני ספריי. עור זה דבר אחד, מערכת הנשימה היא דבר אחר. בקרמים יש לנו אופציה לבחור מסנני קרינה שלא נספגים בעור אך אקט הנשימה פחות סלקטיבי מזה. נכון להיום אין שום חומר מסנן קרינה שנחשב בטוח לנשימה, כימי או מינרלי.

טיפ נוסף לבחירה: מסנני קרינה בצורת סטיק בטוחים לשימוש אך מחקר הראה כי אנשים נוטים לשים פחות ממנו. אז אם אתן רוצות ללכת על בטוח לכו על הקרם המוכר כאופציה ראשונה.

3. הרכב חומרים – תנו את הדעת לרכיבים ה”לא פעילים”. בפוסט שהוקדש לנושא של תוויות על מוצרים כבר דיברתי על התחושה המטעה שגורמת הפרדת הרכיבים הפעילים משאר הרכיבים במוצר. נכון, מרבית הרכיבים לא יהיו פעילים בהגנה מפני השמש, אך פעילותם בגוף היא סיפור אחר. 
בואו נפרט איזה חומרים כדאי שיהיו בקרם הגנה ואיזה ממש ממש לא.

כן לקרם הגנה עם:

 • אנטיאוקסידנטים. איך אומרים “כמה שיותר, יותר טוב”. אלה תרכובות שמעודדות את ההגנה הטבעית של הגוף מפני אנרגיית השמש. הגנת הגוף מורכבת מחומרים שמגיבים עם האנרגיה במקום שזו תתקוף את תאי העור שלכם. כך למעשה משמשים אנטיאוקסידנטים כשכבת הגנה משנית מתחת למסנני הקרינה. 
 • שמנים טבעיים. שמנים מזינים ומרככים את העור בעוד תרכובות אלכוהוליות שיש בקרם רגיל מייבשות אותו. בניגוד לקשר שיש לנו בראש בין שמן לטיגון דעו כי ישנם שמנים מסוימים המוסיפים להגנה מפני קרני ה-UV. כך לדוגמה לשמן קוקוס, חמאת שיאה, שמן זית ושמן אדומיות יש מעט SPF משל עצמם.  
 • חומרים אנטי-דלקתיים. מסייעים בריפוי דלקתיות הנגרמת עקב נזקי שמש. שמן קוקוס, שמן חוחובה וחמאת שיאה מומלצים ע”י דרמטולוגים כחומרים המרגיעים את העור ומונעים הזדקנות מוקדמת שלו.

לא לקרם הגנה עם:

 • חומרים משמרים. פאראבנים ו-methylisothiazolinone הם משמרים נפוצים בקרם הגנה ובתכשירי קוסמטיקה רבים. הם נקשרים עם רעילות למערכת העצבים, תגובות אלרגיות, פגיעה בהתפתחות עוברים ושיבושים הורמונליים.
 • מבשמים. מיועדים לתת חווית משתמש טובה אך בפועל גורמים לכאבי ראש, סחרחורות, בחילה וגירוי עור. בטווח הארוך נקשרים לאסטמה ואפילו סרטן.

כרגיל, פירוט כלל הרכיבים
הרעילים בתחתית הפוסט –

רק לחצו על כפתור ה-Unlike

לא לשכוח עוד 2 דברים חשובים!

 1. העדיפו תכשירי Broad Spectrum (רחבי טווח) – מגנים משני סוגי קרני השמש המזיקות, UVB ו-UVA. כל התכשירים מסננים קרני UVB בגללן נשרף העור, אך רחבי הטווח יסננו גם את קרני ה-UVA הגורמות להזדקנות העור.
 2. השתמשו בתכשירים עם SPF-30 ומעלה, רצוי לעצור ב-SPF-50. זכרו כי ההגנה המתווספת של SPF יותר גבוה אינה מצויה ביחס ישר למספרו:

15-SPF מגן בפני 93% מקרני ה UVB.

30-SPF מגן בפני 97% מקרני ה UVB.

50-SPF מגן בפני 98% מקרני ה UVB.

על שימוש נכון במסנני קרינה (כמות לשימוש, אחסון נכון, תוקף ועוד) והתנהגות חכמה בשמש קראו בהרחבה באתר האגודה למלחמה בסרטן. בנוגע לשימוש בקרם הגנה על ילדים בני חצי שנה או פחות – יש להתייעץ עם רופא.

4 מותגי קרם הגנה מינרלי שלא הכרתן

חברה ותיקה וידועה בתחום התכשירים הטבעיים, בעלת דירוג הבטיחות הגבוה ביותר ושלל מוצרים מהם תוכלו לבחור. שימו לב כי זו החברה היחידה שמציעה קרם הגנה שהוא גם תכשיר דוחה יתושים.

מעבר לעובדה שכל התכשירים מכילים 94-98% חומרים אורגניים (מסנני קרינה מינרליים בהגדרתם אינם חומרים אורגניים אלא מחצבים) הם גם מתכלים, ידידותיים לסביבה הימית ואף מגיעים באריזה אקולוגית.

קרם הגנה רחב הגנה ללא בישום, SPF 30. ריכוז החומר הפעיל מותאם גם לתינוקות וילדים. 

87 מ”ל עולים 52.4 ש”ח ב-iHerb – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה. 

אותו קרם הגנה בתוספת פיגמנטים מינרלים בצבע עור.

87 מ”ל עולים 52.4 ש”ח ב-iHerb – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה. 

קרם הגנה בתוספת שמנים אתריים דוחי יתושים, SPF 34. ריכוז החומר הפעיל מותאם גם לתינוקות וילדים. 

87 מ”ל עולים 52.4 ש”ח ב-iHerb – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה. 

קרם הגנה לתינוקות בעל הגנה רחבת טווח , SPF 30.  בתוספת קלנדולה וקמומיל להרגעת העור.
87 מ”ל עולים 50 ש”ח ב-iHerb – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה. 

קרם הגנה ללא בישום או לילדים בריח קלמנטינה-וניל בעל הגנה רחבת טווח ועמידות גבוהה למים (80 דק’), SPF 35. תכשיר סטיק 18.4 גר’ עולה 31 ש”ח וקרם 87 מ”ל עולה 50 ש”ח ב-iHerb – לרכישה לחצו על התמונות ואל תשכחו להכניס קוד הנחה 5% ELI4482.

שפתון הגנה עם SPF 15 המכיל 6 רכיבים בלבד: zinc oxide, שמן זית, חמאת קקאו, חמאת שיאה, שעוות דבורים וויטמין E. 

4 גר’/יח, 11 ש”ח ב-iHerb – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה.

קרם הגנה בעל דירוג הבטיחות הגבוה ביותר של עמותת EWG כבר 8 שנים. מומלץ ע”י דרמטולוגים לבעלי עור רגיש, טבעוני ולא נוסה על בע”ח. הקרם מדורג במקום הראשון בקטגוריית קרם הגנה לתינוקות בחוות דעת צרכניות ב-iHerb – הציצו על חוות הדעת המופיעות בתחתית דפי המוצרים תמיד לפני רכישה!

הקרם מגיע בשתי תצורות, סטיק וקרם, גרסת ילדים (מעל גיל חצי שנה ללא חשש) ומבוגרים, בעל ניחוח תפוזי. 

קרם הגנה לילדים רחב טווח ועמיד למים, +SPF 50. 

117 גרם, 81.22 ש”ח. לרכישה לחצו על התמונה ושימו קוד הנחה ELI4482. 

קרם הגנה רחב טווח ועמיד למים, +SPF 50. 

89 גרם, 44.2 ש”ח. לרכישה לחצו על התמונה ושימו קוד הנחה ELI4482. 

קרם הגנה סטיק רחב טווח ועמיד למים, SPF 30. 

18.4 גרם, 29.51 ש”ח. לרכישה לחצו על התמונה ושימו קוד הנחה ELI4482.

כשמה כן היא, חברה המייצרת תכשירי הגנה שרק טוב יש בהם. מסנן הקרינה הפעיל בכל התכשירים הוא Zinc oxide non-nano בלבד (ללא אוקסיבנזון) ושאר הרכיבים כולם אורגניים והוספו לטוב לחות של העור ותיקון נזקי שמש כמו שמנים אתריים וויטמין E.

כל המוצרים ללא לגוטן ואינם פוגעים בשוניות אלמוגים.

כל המוצרים ידידותיים לסביבה, בטוחים לשימוש ילדים ובעלי הדירוג הגבוה ביותר לבטיחות בריאותית מטעם עמותת EWG. 

קרם הגנה לילדים רחב טווח ועמיד למים, SPF 30. 

הקרם טבעוני ומכיל תמציות אורגניות של שמני עץ התה, רוז היפ ובוריטי לתיקון נזקי שמש. 89 גרם, 46.4 ש”ח. לרכישה לחצו על התמונה ושימו קוד הנחה ELI4482. 

קרם הגנה לספורט רחב טווח ועמיד למים, SPF 30. 

הקרם טבעוני ומכיל תמציות אורגניות של שמני עץ התה, רוז היפ ובוריטי לתיקון נזקי שמש. 89 גרם, 46.4 ש”ח. לרכישה לחצו על התמונה ושימו קוד הנחה ELI4482

חמאת הגנה רחב טווח ועמיד למים 80 דקות, SPF +50. 

אידיאלי לשימוש באזור הפנים בחשיפה מוגברת לשמש. 28 גרם, 29 ש”ח. לרכישה לחצו על התמונה ושימו קוד הנחה ELI4482.

קרם הגנה בריא

תכשיר הגנה אורגני סטיק ללא טעם/ בטעם קוקוס, עמיד למים, SPF 30.

170 גר’, 26/ 31 ש”ח. לרכישה לחצו על התמונה ושימו קוד הנחה ELI4482.

שפתון הגנה מהשמש על בסיס שעוות דבורים בתוספת ויטמין E ב-3 טעמים, SPF 15. 
8.5 גר’/יח, 50 שקל. לרכישה לחצו על התמונה ושימו קוד הנחה ELI4482. 

אחרי שגילו כי ביתם רגישה לכימיקלים שבקרם הגנה רגיל, פיתחו פול ונובה את אחת החלופות הטובות – קרם הגנה יעיל ובריא, למשתמש ולסביבה הטבעית גם יחד. רשימה מכובדת של רכיבים ממקור צמחי הישר מגינת הירק  האורגנית של האלים בשילוב הגנה רחבה מקרני UVA. כל התכשירים ידידותיים לסביבה: מתכלים, לא נוסו על חיות ולא מזיקים לשוניות אלמוגים. מרבית הקרמים עמידים למים למשך 40 דקות בעוד גרסאות הספורט והשפתון עמידים ל-80 דקות. גם מבלי להירטב הקפידו להימרח פעם בשעתיים.

שימו לב כי בתכשירים לילדים ותינוקות, כמו גם בקרמים לעור הפנים, מצוי ריכוז נמוך יותר של מסנני קרינה מינרליים בשל רגישות עור גבוהה יותר.

כל התכשירים נמכרים במחירים מעולים ב-iHerb, לא כולל הנחה של 5% שתקבלו עם הקוד שלנו ELI4482 (איתו iHerb תתרום למיזם שלנו עוד 5%).

שפתון הגנה מהשמש על בסיס שעווה צמחית אורגנית בתוספת ויטמין E, מגיעה ב-3 טעמים אפשריים, SPF 30. 
4 גר’/יח, 15 ש”ח ב-iHerb (לפני הנחה). ליחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה.

קרם הגנה כללי בעל הגנה רחבת טווח, SPF 30. 
170 גר’ עולים 65 ש”ח ב-iHerb (לפני הנחה) – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה.

קרם הגנה לפנים בעל הגנה רחבת טווח ועמידות גבוהה למים (80 דק’), SPF 30. 
ניתן להשגה רק באמזון – לחצו על התמונה.

קרם הגנה לפנים בעל הגנה רחבת טווח ועמידות גבוהה למים (80 דק’), SPF 30. 
96 גר’ עולים 54.4 ש”ח ב-iHerb (לפני הנחה) – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה.

קרם הגנה לילדים בעל הגנה רחבת טווח, SPF 30. 
170 גר’ עולים 65 ש”ח ב-iHerb (לפני הנחה) – לרכישה ליחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה.

קרם הגנה לילדים בעל הגנה רחבת טווח ועמידות גבוהה למים (80 דק’), SPF 30. 
28 גר’ עולים 15 ש”ח ב-iHerb (לפני הנחה) – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה. 

קרם הגנה לתינוקות בעל הגנה רחבת טווח, SPF 30. 
96 גר’ עולים 47 ש”ח ב-iHerb (לפני הנחה) – לרכישה לחצו על התמונה והכניסו קוד הנחה.

 • פאראבנים – משבשים הורמונלים בדרגה 1 לפי האיחוד האירופי, בעלי מבנה דומה לאסטרוגן. נמצאו קשורים לסרטן שד, נזקים למערכת העצבים, הרבייה והחיסון. 85% מכלל מוצרי הקוסמטיקה מכילים פאראבנים.
 • פתאלאטים – משבשים הורמונלים שכיחים ביותר. אינם רשומים ברשימת הרכיבים, חבויים במונח “Fragrance” או “Perfum”.
 • סיליקונים – רשומים בדרך כלל תחת השם dimethicone
 • Octinoxate – נקשר לשיבושים הורמונלים ופגיעה בתפקוד בלוטת התירס.
 • Phenoxyethanol – חומר משמר שהחליף פאראבנים, נאסר לשימוש ביפן. ה-FDA האמריקאי הוציא אזהרה מפני החומר בשל חשש לדיכוי מערכת העצבים וגרימת הקאות ושלשולים בקרב תינוקות.
 • תרכובות #PEG – נגזרות של נפט, לעתים רבות מזוהמות בחומרים מסרטנים (דיאוקסין ואתילן אוקסיד)

הנוסחה פשוטה: הגדלת מודעות = הפחתת חשיפה!

הצטרפו אל רשימת התפוצה שלנו וקבלו התראה במייל על פוסטים חדשים להפחתת רעלים!

סגירת תפריט
×

עגלת קניות

עגלת קניות