לצבוע את החיים
בצבע אחר

5 פתרונות לצבע שיער נטול רעלים

מחקר חדש שפורסם מראה קשר גדול בין כימיקלים בצבע לשיער לבין סיכוי מוגבר לנשים לחלות בסרטן שד. כמובן שלא יכולתי להשאר אדישה לממצא שכזה, הרי לשם כך התכנסנו כאן.
האמת, כל פעם שמתפרסמת כתבה שחושפת אמת שכזאת, אני אומרת תודה. מבחינתי זו הרמה להנחתה. זו ההזדמנות שחיכיתי לה כדי לשוב ולהציף את נושא הצבע לשיער שדיברנו עליו בקהילה שלנו כבר לפני יותר מארבע שנים. שנהיה בריאים.

(הפוסט כתוב בלשון נקבה אך מכוון לשני המינים). הפוסט מכיל לינקים של שיווק שותפים, אנא היכנסו לגילוי הנאות כדי להבין מה זה אומר.

צבע סינטטי לשיער הומצא בשנת 1907 ע"י מייסד חברת לוריאל, יוג'ין שולר. בימים ההם של תגליות כימיות מלהיבות, לא הייתה קיימת מודעות להשפעות מזיקות של חומרים. 112 שנה אחרי, המדע כבר מדבר שפה אחרת והנה מחקר (נוסף) חושף: נמצא קשר בין הכימיקלים בצבע לשיער לעוד סוג של סרטן – סרטן שד. וואוו איזו הפתעה, עשיתי את עצמי נופלת מהכסא.  

סליחה שאני צינית אבל עם יד על הלב – האם לא ניתן היה לחשוד בכך? 
נדירה האישה שלא חוותה תופעת לוואי כלשהי משימוש בצבע לשיער. חשת צריבה בעיניים מגל ריח חריף של אמוניה?. עור הפנים/קרקפת אדמדם? או משא הוא מגרד ואף פצוע לאחר הנחת הצבע?. ומה לגבי השיער – יבש ושברירי?. את עוד מספר בסטטיסטיקה. 
ואמנם נראה כי המרחק ממצבים אלה לסרטן גדול, אבל השנים עוברות מהר והחשיפה העקבית שלך לצבע הופכת כרונית. בודאי אם אתן/ם ספריות וספרים שחשיפתם יומיומית. עבורכן/ם הסיכוי ללקות בדלקות ומחלות עור גדול פי 10, כאשר דלקת כרונית היא מצב פיזיולוגי שמעלה סיכוי גם לחלות בסרטן בהמשך. באמת תקווה גדולה לי שפוסט זה יגיע אל אנשי מקצוע אלה. 

בהנתן ש-75% מהנשים (ואחוז קטן של גברים) צובעות שיער באופן קבוע, חשוב יהיה לדעת למה אתן נחשפות בתהליך השגרתי הזה. תרכובות שנקשרות לשיבושים הורמונליים, אלרגנים חזקים ותרכובות המגרות את הריריות או העור, חומרים מסרטנים וצבעים סינטטיים שמקורם בזפת פחם.

האיחוד האירופאי עדכן את תקנות צבעי השיער ב-2012 בהמשך לפרסום מחקר הקושר כימיקלים מסויימים לסרטן כיס מרה ושלפוחית השתן. תקנה 2012/21/EU אוסרת כעת על שימוש ב-22 מרכיבים (שבהחלט יכולים להימצא במוצרים שנמכרים מחוץ לאיחוד) ומגביל שימוש ב-45 אחרים. בנוסף, 115 מרכיבים חשודים נוספים נמצאים במחקר. מי היה מאמין שכל כך הרבה חומרים כלולים בצבע לשיער מלכתחילה?

כרגיל, רשימת הרכיבים הרעילים ונזקיהם מפורטים
בתיבת מידע בתחתית הפוסט 
לחצו על כפתור ה-Unlike כדי להגיע אליהם

צביעת שיער בריאה

כמובן שאין לי כוונה שנתכנס אל תוך היאוש במחשבה שאין פתרונות ראויים לבעיה. מנגד גם לא נסתפק בפתרונות הקונבנציונליים שמציעים לנו מומחים מהדור הישן והאגודה האמריקנית למלחמה בסרטן (בתמונה). זה נכון שניהול נכון של שימוש בצבעים רעילים חשוב ביותר –  אבל זו לא המציאות שאנחנו מכוונים אליה במסה.

 

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5637503,00.html

המשמח הוא כי יש בפנינו מגוון אפשרויות לבחור מהן. כן, כל אחת משיטות הצביעה החלופיות תדרוש מכן זמן הסתגלות, אבל מחיר חוסר נוחות זו שווה יותר מהמחיר הבריאותי ששילמתן עד כה:

1. צבע שיער צמחי

2. צבע שיער ביולוגי

3. מתכוני DIY

4.צבע שיער קבוע

1. צבע לשיער ממקור צמחי

צבע לשיער ממקור צמחי מבוסס על אבקת צמח החינה. כדי לקבל קשת רחבה יותר של גוונים, מוסיפים אבקות צמחיות נוספות כמו אמלה ואינדיגו. צבעים על בסיס חינה תוכלו להכין בעצמכן אבל למי שקצר זמנה יכולה לקנות מוצרים מוכנים, המשווקים כאבקה או כמשחה.

לפני שתבחרו באופציה זו עשו מאמצים להכיר את המוצר ואת אופן השימוש בו. הקפידו לקרוא את דפי המידע שלו וזכרו 2 טיפים חשובים לצביעה מוצלחת: 

1) מים חמים. הצביעה תהיה מוצלחת יותר אם תשתמשו במים חמים כדי ליצור את הבלילה של החינה.
2) ריח טוב. מסכו את הריח הצמחי החזק ע"י הוספה של כמה טיפות (6-10) מהשמן האתרי האהוב עליכן למשחת החינה. 

לבנדר קוסמטיקה טבעית

סדרת צבעי השיער של לבנדר כוללת אבקות ומשחות על בסיס צמחי חינה ואינידגו עם תערובת צמחים איורוודית מעולה לשיער ולקרקפת. ניתן לרכוש צבע לשיער בגוונים חום, חום בהיר, שחור ואדום.

חשוב לשים לב לנקודה חשובה- מוצרי חינה לא כוללים כימיקלים חזקים שמסירים את הפיגמנט הטבעי של השיער. לכן כל צבע שיער מקורי יגיב אחרת והתוצאה הסופית תהיה שונה מאישה לאישה.
לפיכך המלצה אישית, עשו את המעבר לצביעת שיער טבעי בגישה פתוחה וחוקרת עד שתגיעו לנוסחה המנצחת עבורכן.
ועוד המלצה מצוות לבנדר: לכיסוי שיער לבן בפעם הראשונה מומלץ להשתמש בתערובת אבקות ולא במשחה.
קישורים לרכישה עפ"י גוון:

אבקה להכנה עצמית של צבע שיער טבעי  100 גרם ב-35 שקלים + 10% הנחה (קוד קופון מטה), בגוונים:
אבקת צבע לשיער בגוון חום
אבקת צבע לשיער גוון חום בהיר
אבקת צבע לשיער בגוון אדום 
אבקת צבע לשיער בגוון שחור

מסכה צמחית וטבעונית לצביעת שיער, נוחה לשימוש בגוונים:
משחת צבע לשיער בגוון חום
משחת צבע לשיער גוון חום בהיר
400 גרם ב-56 שקלים + הנחה (קוד קופון מטה).

צבע לשיער
לרכישת המוצר לחצו על התמונה
צבע לשיער
לרכישת המוצר לחצו על התמונה

לחברי המועדון של מסה קריטית מעניקה
לבנדר קוסמטיקה טבעית
הנחה קבועה של 10%* מהשקל הראשון באתר!

קוד קופון:
masacrit22

סדרת צבעי שיער על בסיס חינה ואבקות צמחיות נוספות. ניתן להשיג באתר iHerb במחיר ממש ממש טוב (20 שקל עבור 113 גר', 32 שקל ל-200 גר'). 
חשוב לשים לב לנקודה חשובה- מוצרי חינה לא כוללים כימיקלים חזקים שמסירים את הפיגמנט הטבעי של השיער. לכן כל צבע שיער מקורי יגיב אחרת והתוצאה הסופית תהיה שונה ולא בהכרח אחידה. עיברו על הטבלה פה למטה לצורך בחירת גוון החינה המתאים לכן ואז הכנסו לקישור המתאים:

עוד מותג לצבע שיער על בסיס חינה באתר iHerb, באותו מחיר טוב (20.5 שקל עבור 113 גר'). צירפתי אותו כיוון שהוא מציע צבעים נוספים פרט לשחור, גוני חום ואדום (שזמינים בקישור הזה):

בורגונדי (ערמונים כהה)
מהגוני (ערמונים בינוני)
בלונד

2. צבע שיער ביולוגי

מוצר שמבוסס על פטנט לצביעת שיער המחקה את תהליך צביעת השיער הטבעי. המוצר מכניס פיגמנטי צבע על בסיס מינרלי (לא סינטטיים) אל מבנה השערה הפנימי, שהינו שונה בין אדם לאדם. צביעה שכזו מאפשרת לפי ממציאי השיטה לשחזר יותר בקלות את צבעו המקורי של השיער.
המוצר עשוי אך ורק מחומרים טבעיים בדרגת מזון. חשוב לציין כי המוצר מכיל מי חמצן, אך בריכוז נמוך פי 10 (1-1.5%) מהריכוז שמאפיין צבעי שיער רגילים (12-15%). רק לצורך השוואה, מי חמצן שמיועדים לחיטוי פצעים הינם בריכוז של 3%.

מכיוון שמדובר במוצר טבעי ופחות אגרסיבי, יכולת כיסוי השיער שלו אינה מגיעה ל-100%. משתמשות ותיקות מדווחות על 80% כיסוי אבל כזה המחזיק מעמד עד 5 חודשים!
כדי שצביעת השיער תהיה אפקטיבית צריך להעביר את השיער ניקוי מרעלים במשך שבוע טרם הצביעה. כל הטיפים לתהליך גמילה מרעלים של השיער בקישור הבא (באנגלית).
בעיקר רצוי לעבור לשימוש במוצרי שיער טבעיים. שמפו ללא חומרי ציפוי כמו סיליקונים (Dimethicon) ומרככי שיער ללא תרכובות אמוניום רביעוני (תרכובות אסטמטוגניות – נקשרות לעידוד אסטמה בילדים בריאים). חומרים אלה מצטברים על השיער במטרה ליצור ציפוי כימי שנותן לשיער תחושת רכות מזויפת*. 
ניתן לקנות באתר החברה את צבע השיער שלה, שמפו, מרככים ומסיכות טבעיות שיעזרו לשיער לעבור גמילה מרעלים. החברה שולחת לכל מקום בעולם.

*ממסך את תחושת היובש שקשורה בנזקים שגורמים מוצרי השיער הרגילים.

3. מתכוני DIY

בהחשב בעובדה שאנשים צובעים שיער עוד מתקופת הפרעונים, ניתן להבין שישנם חומרים טבעיים נוספים לצביעת שיער פרט לחינה. צבעי "סבתא" לשיער כוללים: קפה, קקאו, עשבי תיבול וצמחים, תה, תפוחי אדמה, ירקות (סלק, גזר, חמוציות), לימון. הכנסו לכתבה נחמדה בנושא וחקרו מה מבינהם מתאים עבורכן.

חינה – ניתן לקבל בבית קשת שלמה של צבעי שיער בעזרת מתכונים שונים בהם מערבבים חינה עם תבלינים אחרים וכיוצ"ב. הכנסו לקישור הזה לפירוט המתכונים.

תמונת רקע צרכנות בריאה

4. צבע שיער קבוע מופחת רעלים

צבע שיער קבוע הוא זה אשר צובע את חלקה הפנימי של השערה. כדי ליצור גוון סופי אחיד, דורש תהליך צביעה זה כימיקלים שפותחים פיזית את זקיק השערה וכימיקלים שמסירים את שארית הפיגמנט הטבעי. אם את מעוניינת בשיטת צביעה שכזו הביני כי תמיד יהיו כימיקלים לא רצויים בתכשיר ואת למעשה בוחרת את הרע במיעוטו.
ניקח לדוגמא את אחד מצבעי השיער "הטבעיים" הנפוצים בארץ- Naturatint. כתוב עליו כי אינו מכיל אמוניה, פראבנים DEA, SLS, שמנים מינרלים, פרפין, סילקונים, רזורצינול ובישום סינטטי. בהחלט מכובד ומרשים שיווקית. אבל…
כפי שאני מספרת בסדנה לצרכנות בריאה ובפוסט בבלוג שמקבלים גישה אליו בסופה איננו בוחרים מוצר עפ"י מה שאין בו. מחפשים יותר מה כן יש במוצר. במקרה הזה מכיל המוצר PPD ומי חמצן שהשילוב בינהם רעיל וחשוד כמסרטן. שמחות שכעת אתן יודעות?
עוד דוגמא הוא צבע לשיער של Herbatint שנמכר ב-iHerb ובשל כך עלול גם להתפס כטבעי. הצבע מכיל את הצמד הרעיל הזה גם כן, לצד שורה ארוכה של חומרים אחרים בלתי בריאים בעליל. הרשימה כוללת בין היתר בישום סינטטי (Fragrance) ומשמר שמשחרר מסרטן ידוע בשם פורמלדהיד (Imidazolidinyl urea).

  1. PPD. (לעתים רשום- para-phenylenediamine או p- phenylenediamine כמו בתמונה). תרכובת אורגנית לצביעת שיער. מגרה את העור, נקשרת עם לוקמיה (הודג'קין לימפומה) וסרטן שלפוחית השתן ובאיחוד האירופי היא מסווגת כרעילה ומסוכנת לסביבה. מחקרים מראים ששילוב של PPD עם מי חמצן רעיל ביותר ויכול להוביל לסרטן.
  2. צבעי זפת פחם – צבע סינטטי המשמש ליצירת הגוונים הכהים של צבע שיער. תערובת כימיקלים שכוללת תרכובות רעילות כמו מתכות כבדות ותרכובות אורגניות נדיפות (בנזן, נפתלן, פנולים ואנילין). לכן מגע עם עור אינו רצוי. השימוש בצבע פופולרי כיוון שנשאר לאורך זמן ונותן מראה טבעי. עלול לגרום לתופעות אלרגיות קשות- תפרחת ו/או פצעים (דרמטיטיס), התנפחות של העור ואדמומיות, בעיקר באזור הפנים והקרקפת. 
  1. אמוניה. פותחת את השכבה החיצונית של השיער ומאפשרת החדרה טובה יותר של צבע הגוון לסיב השערה. יכולה לצרוב את העור ולגרום לגירוי נשימתי.
  2. מי חמצן. משמשים לחימצון של השיער, כלומר מסיר את פיגמנטי צבע השיער הטבעיים טרם צביעה כדי להגיע לגוון הרצוי. תוך שהוא מסיר את הצבע הוא מסיר מרכיבים חיוניים אחרים של השיער והופך אותו לשברירי ויבש. עיקר הבעייתיות של הרכיב נובעת מריכוזו הגבוה בפורמולציות רגילות והשילוב עם PPD.
  3. חומרים משחררי פורמלדהיד. 
   Hydantion DMDM, Imidazolidinyl urea ו- Quaternium-15 הינם חומרים משמרים המשחררים מתוכם את החומר המסרטן פורמלדהיד. Hydantion DMDM בפני עצמו גורם לגירוי רקמות ופוגע בתקינות המערכת החיסונית. זהו חומר הדברה ששימש גם נגד עשבים שוטים, פטריות, חיידקים ושמרים. 
  1. פראבנים. חומרים משמרים. השניים הנפוצים ביותר הם מתיל-פראבן ופרופיל-פראבן, בשימוש נרחב במוצרי טיפוח שיער, גורמים לגירוי עור ואלרגיות חמורות ובטווח הארוך נקשרים לשיבושים הורמונליים שונים.
  2. עופרת אצטט (Lead acetate). תוסף צבע לגוונים כהים. קשור בגרימת אנמיה ויצירה של בעיות עצביות, בבליעה- מסרטן.
  3. רזורצינול (Resorcinol). צבע רעיל המגרה את הקרקפת ואלרגן משפיע על המערכת ההורמונאלית, מסרטן.
  4. (Alkylphenol ethoxylates (APEs. משבש הורמונלי המדמה פעילות של אסטרוגן.