2 מותגים של משטחי החתלה שתרצו לדעת עליהם

זוכרות את היום בו הרשת געשה (ובצדק) עקב פרסום כתבת תחקיר במוסף ברקוד על רעלים באחד ממוצרי התינוקות הכי נפוצים?  בהתחשב בכמות הפעמים בהם הנחתן ועוד תניחו את תינוקיכם על משטח החתלה אני בהחלט מבינה את הפאניקה אבל מצידי מאוד שמחה גם על החשיפה לציבור כי מודעות היא כוח לשינוי. אז איך נעשה שינוי בהקשר של משטחי החתלה? 

(הפוסט כתוב בלשון נקבה אך מכוון לשני המינים)

המציאות של ימינו היא כזו שכמעט כל מוצר שנרכוש הוא מקור פוטנציאלי לכימיקלים שיתנדפו ממנו אל הסביבה ומשם יעברו לגוף שלנו. כשזה מגיע לסביבה בה חיים תינוקות וילדים יש לנקוט משנה זהירות בגלל הבדלים פיזיולוגיים מאוד משמעותיים בין מבוגר לילד. מחקרי ניטור ביולוגיים מרחבי העולם מראים באופן חוזר ונשנה כיצד גופם של ילדים מכיל ריכוזים גבוהים יותר של כימיקלים תעשייתיים מאשר הוריהם. ההסבר לכך קשור בעובדה שגופם קטן ונחשף לאותן כמויות סביבתיות של חומרים, בשילוב ספיגת חומרים גבוהה עד פי 7 ממבוגרים. חיבור שתי עובדות אלה עם תהליכי ההתפתחות המואצים של מערכות ותפקודי גוף מייצר תמונה מדאיגה ביותר.

החשש גובר כאשר מבינים עוד כמה מאפיינים של השוק הצרכני של ימינו. לדוגמה, נושא של מוצרי תינוקות מיובאים שלא עומדים בתקן הישראלי ומוחזרים חזרה ליצרן. האם החזרתם לארץ הייצור במזרח משמעותה שמוצרים אלה יוצאים ממחזורי המכירות? לא ולא. תוכלו למצוא אותם מוצעים למכירה באתרים כמו אליאקספרס  בחצי מחיר. נכון תהנו ממחיר מופחת, ואני הראשונה שתומכת בתחרות בשוק, אבל ברור לכן שהמוצר לא נבדק שוב כשהוא מגיע לארץ במשלוח אישי אליכן. וזאת בעיה.

זאת בעיה במיוחד כאשר לא תמיד יש אמת בפרסום החומרים מהם עשויים מוצרים, במיוחד אם הללו חומרים שנוטים לפלוט תרכובות רעילות כמו ידידנו הרלוונטי במקרה זה- פלסטיק PVC.

אם יש מסר שאני מתעקשת להעביר בהרצאותיי הוא המסר ש- PVC לא קונים מבחירה! אם כתוב שמוצר עשוי מפלסטיק מסוג PVC או שמסומן עליו שהוא פלסטיק מספר 3 (בעזרת סמלי המיחזור שמוצגים פה לפניכן) זו עילה מספקת להחזירו למדף. למה? כי זה סוג הפלסטיק הרעיל ביותר שמשחרר למעלה מ-100 תרכובות אורגניות נדיפות, פתאלאטים וחומרים מסרטנים כמו דיאוקסין.

סימני מיחזור של PVC

PVC מצוי גם במוצרי תינוקות נוספים כמו צעצועים וכיסאות אמבטיה, וילון אמבטיה, שטיחוני זחילה, סינר האכלה, צעצועים מתנפחים ועוד. גם לשים תינוק על דשא סינטטי חושף אותו למעלליו של ה-PVC…

איזה רכיבים מסוכנים לבריאות יש במשטחים רגילים?

כתמיד, אני מפרטת את רשימת הרכיבים הרעילים בתחתית הפוסט –

התעניינו במידע החשוב הזה! רק לחצו על כפתור ה-Unlike..

אוקיי זה לא הזמן לעצור וללכת לשבת בפינה חשוכה – ממשיכים! נעבור לדבר על פתרונות.

כפתור סימון like

משטחי החתלה נטולי רעלים

בגזרת מוצרים נטולי רעלים אתן הולכות לעשות ראשית היכרות עם משטחי החתלה  העשויים מכותנה אורגנית. למי שכבר רכשו משטח החתלה יש אופציה לקנות במקום כיסויים העשויים אף הם מכותנה אורגנית על מנת לייצר הפרדה בין המשטח לגוף התינוק .

מתוך שלל הבחירות בחרתי להציג לכן 4 מותגים בעלי שם עולמי, מאושרים ע”י תווי תקן בינלאומיים (תקן GOTS או Oeko-Tex) ומלווים בהמלצות חמות מרחבי הרשת. קראו המלצות וצפו בסרטונים של הורים מודעים כמוכם ואל תשכחו למדוד כמו שצריך את מידת העריסה כדי להתאים לה מזרן בגודל הנכון- בלי פאדיחות! 

משטח החתלה זה מיוצר בארה”ב ובנוי מספוג העשוי ממקור צמחי ומתחדש, משטח תמיכה חזק עשוי עץ וכיסוי עמיד במים.

המשטח כולל רצועות בטיחות וניתן לחברו לכל סוג של שידת החתלה. מידותיו הן 40X83X10 ס”מ.

 ניתן לרכוש את המוצר באתר החברה המתמחה מוצרי תינוקות וילדים נטולי רעלים.

כיסוי זה מיוצר בפרו ועשוי מ-100% כותנת פימה אורגנית (רכה יותר מהכותנה המצרית). הבד עומד בתקן GOTS הבינלאומי. 

כיסוי המזרן מגיע ב-6 צבעים.

משטח החתלה עשוי מכותנה אורגנית המצופה בשכבת פוליאתילן Air-Core בדרגת מזון (Food-grade), פטנט רשום של החברה המקנה ציפוי עמיד במים למשטח כתחליף לקצף פוליאוריתן (פולט גזים נדיפים) או גומי לטקס (אלרגני).

מילוי המשטח עשוי כותנה אורגנית נקייה מרעלים ומאושרת ע”י תקן GOTS המחמיר (התקן כולל סטנדרט לסחר הוגן בתהליך הייצור) ותקן GREENGUARD לפליטת רעלים.

המשטח כולל חגורת בטיחות לאבטחה בעת החלפת החיתול וברגי חיבור לשידות החתלה.

הכיסוי עשוי גם הוא כותנה אורגנית (נראה לי שהבנתם את הראש של החברה הזו והמוצרים הללו ככלל) עם שכבה פנימית אטומה למים. השכבה העליונה סופגת נוזלים, רכה במיוחד ועוזרת בחלוקת חום שווה.

הכיסוי ניתן לכיבוס וייבוש במכונה ומגיע ב-8 גדלים שונים.

כיסויי המזרן הללו עשויים מ-100% כותנה אורגנית המאושרת בתקן GOTS ומגיעים בשלל צבעים.

  • PVC – פלסטיק רעיל המיוצר מנפט, הפולט למעלה מ-100 תרכובות אורגניות נדיפות (VOCs), פתאלאטים, מתכות כבדות ודיאוקסין.
  • פתאלאטים – משבשים הורמונלים שכיחים ביותר. משמשים לריכוך PVC אך אינם מחוברים אליו כימית.
  • VOCs – ישנן למעלה מ-100 תרכובות אורגניות נדיפות כמו פורמלדהיד (מסרטן) משתחררות מ-PVC.
  • BPA – תרכובת שכיחה ביותר המשמשת. בגוף התגלה כי הוא בעל פעילות דומה לזו של הורמון אסטרוגן.
  • צבעי AZO – קבוצת הכימיקלים הגדולה ביותר. פיגמנטים אורגניים המצויים ב-60-80% מהצבעים. צבעים שמתפרקים לתרכובות ארומטיות, חלקן נקשרות לסרטן (טולואן) וחלק אלרגניות וגורמות לדרמטיטיס.