נעים להכיר

שמי יעלי אטשטיין, ביולוגית ימית חוקרת המתמחה בתחומים של בריאות הציבור, שימור סביבה וקיימות. כיום יועצת ומרצה לקיימות מעשית במרכז האקדמי רופין.
אני בוגרת תואר ראשון במדעי הים ותואר שני בביוטכנולוגיה מטעם האוניברסיטה העברית; בוגרת תכנית העמיתים של מרכז השל לקיימות ובוגרת-עמיתה של התוכנית לשימור סביבה ימית Global Fellowship for International Leaders in Marine Conservation של Nicholas School of the Environment של אוניברסיטת Duke.

במשך השנים ניהלתי פרויקטי מחקר בתחומים של בריאות הציבור וניטור סביבה, חקלאות ימית, אנרגיה מתחדשת ולקחה חלק בפרויקטים של ייעוץ סביבתי וככותבת של ה"מארג" – התוכנית הלאומית להערכת מצב הטבע בישראל.

בשנת תשע"ט נבחרתי לקבל את אות ב.מ.ה (בוגרת מעוררת השראה) של המרכז האקדמי רופין בשל הישגי המחקריים, פעילותי כיזמת חברתית ומובילת דעת קהל בתחום הקיימות.

הרצאות במשרד הבטחון:  מספר ספק 11016802

הרצאות משרד החינוך: רישום במאגר המרצים של טלדור

רקע מדעי

כתפקיד ראשון ניהלתי במשותף מחקר ראשון מסוגו במרכז האקדמי רופין אשר במרכזו פיתוח חדשני של שיטת ניטור של חיידקי צואה במי ים עבור חברת Veolia Environment. תוצאות המחקר הוצגו במסגרת תערוכת Watec Israel 2011, כנס ירושלים ה-5 לסביבה וטבע ובכנס השנתי של העמותה למדעי הימים 2012. השיטה שפיתחנו אושרה ונמצאת בשימוש שוטף במעבדות מחלקת המים של חברת VEOLIA  המנטרת 171 חופי רחצה בצרפת ומופצת על ידה בכל ברחבי העולם. על תפקיד זה קיבלתי את אות העובדת המצטיינת מטעם נשיאת רופין ותקציבי המשך עבור מחקרים נוספים בתחום.

במהלך המחקר השלמתי את לימודי התואר השני בחוג התלת-פקולטאי לביוטכנולוגיה של האוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך עבודת התזה פיתחתי שיטת בקרה חדשנית לטכניקת ה-Real-time PCR  מתחום הביולוגיה המולקולארית בה התמחתי וסיימתי את לימודי המאסטר בהצטיינות יתרה.

שנה לאחר לימודי התואר השני התקבלתי לתוכנית העמיתים של מרכז השל למנהיגות ויזמות לקידום קיימות בישראל, התוכנית הוותיקה והמוערכת בישראל בתחום הקיימות. בסיומה טסתי לארה"ב על מנת להשתתף בקורס היוקרתי לשימור סביבה ימית ב- Nicholas School of the Environment של אוניברסיטת Duke.

כששבתי ממסעותיי ביבשת אמריקה, הקמתי וניהלתי מעבדה ואתר ניסיונות עבור חברת "הומביוגז", חברה המקדמת טכנולוגיה ביתית להפקת אנרגיה מתחדשת (ביוגז) מפסולת אורגנית; לקחתי חלק בכתיבת דו"חות ייעוץ סביבתי יחד עם דוקטור יוסי ענבר וחורחה טרצ'ינסקי (שדרוג טכנולוגיות טיפול בשפכים בישראל); לקחתי חלק בכתיבת הפרק על בתי גידול לחים של פרויקט המארג להערכת מצב הטבע בישראל.

יועצת לבריאות וסביבה 

כיום מקדמת את נושא הקיימות במגזר הפרטי והאקדמי כמרצה לקיימות מעשית במרכז האקדמי רופין וכיועצת להבראת חללי עבודה בארגונים.
יזמת חברתית המקדמת את מיזם "מסה קריטית לצרכנות בריאה". המיזם שואף לייצר שינוי בהרגלי צריכה אישיים ככלי להעלאת האיכות הבריאותית בסביבה הביתית. המיזם מקדם הקמת תנועה צרכנית המפרקת את הבית לגורמים ומרכיבה אותו מחדש עם מוצרים בריאים. 

המיזם זכה הגיע לחצי הגמר בתחרות  TAU innovation 2018 ולמקום הראשון בהקאתון של התנועה הקיבוצית עם תשבוחות אישיות ממזכ"ל התנועה, מר ניר מאיר. במקביל, פועלת יעלי להעלאת מודעות לנושא של כימיקלים מזיקים לבריאות במוצרי צריכה דרך הרשתות החברתיות – באינסטגרם ובקבוצת הפייסבוק "מסה קריטית לצרכנות בריאה". הקבוצה מונה קרוב ל-4500 איש המקבלים תמיכה בתהליך המעבר למוצרי צריכה בריאים בעזרת פוסטים, סרטוני מידע וכתבות בלוג מקוריות בנושא. 

 

מתנדבת במסגרות לשימור סביבה ימית בהן יוזמת "ים חופשי" הפועלת לאכיפת "חוק הסדרת חופי רחצה" להנגשת חופי רחצה לציבור. חברה בקהילת הגולשים למען שמורות טבע ימיות של "אנשי הים התיכון" ותומכת פעילה בארגון "שומרי הבית". משתתפת תדיר בניקויי חוף ומתנדבת בסקר הגיטרנים הארצי של אוניברסיטת חיפה ובסקר ספירת השקנאים בעמק חפר.

הכירו גם את עמוד הפייסבוק "הגולשות המשכילות" המקדם שימור סביבה בקרב קהילת חובבי הספורטי הימי!

מנהל בכיר בעברי, מהנדס תעשייה וניהול בהכשרתי. מביא איתי למעלה מ- 15 שנות עשייה וניהול בכיר
בחברות גדולות בתחומי המחשוב וטכנול וגיות המידע, בהן צברתי ניסיון רחב בהובלת עובדים, מנהלים
ועסקים להתפתחות שינוי וצמיחה. בשנים אחרונות אני מלווה בעלי עסקים וחברות קטנות / בינוניות להצלחה
עסקית תוך ייעוץ ומתן מעטפת ליווי אישית. בתהליך הייעוץ והליווי אני משלב את הניסיון הניהולי והעסקי
הרחב שצברתי יחד עם "ארגז הכלים" האימוני המגוון שלי אותו יצרתי תוך לימודים ועשייה בתחום.

אני מבצע את עבודתי מתוך תחושת שליחות – להוביל בעלי עסקים להתפתחות והגשמה, כאשר העסק למעשה
מהווה את הפלטפורמה למימוש…

מקום הראשון בהאקתון הקיבוצי 2018
מיזם "מסה קריטית לצרכנות בריאה" בחצי גמר תחרות TAU Innovation

צרכנות בריאה תשנה את העולם

צרכנות בריאה הינה תחום העוסק בשלל הפתרונות הצרכניים שיעזרו לכם להפחית את עומס הרעלנים אליהם אתם נחשפים מתוך שימוש במוצרי צריכה. 

מה זאת אומרת רעלנים?

מוצרי צריכה רבים, מכלל קטגוריות הצריכה של משק הבית, מכילים כימיקלים תעשייתיים הזולגים מתוכם החוצה אל הסביבה הביתית. אלה מגיעים במהרה לתוך גופנו בשלל דרכים, מצטברים ברקמות גוף שונות או זורמים לנו בדם באופן קבוע הודות לצריכה קבועה ומתמשכת של מוצרים המכילים אותם. צריכת כימיקלים זו נקשרת כיום עם מגוון מחלות כרוניות, תפקודי גוף לקויים ופגיעה בהתפתחות הילד. למה שתסכימו להמשיך לחיות ככה?

וככה נידונו לחיות?

ממש לא. בעידן השפע של ימינו אין סיבה להסכים להרעלה זו – ישנן המון חלופות איכותיות נטולות רעלים!
וכשנבחר בהן נווכח שאנחנו לא רק פועלים למען הבריאות, אלא גם למען הסביבה. כל שינוי בהרגלי צריכה לבריאים יותר גורמים להדהוד חיובי בעולם – גורמים לנו לצרוך פחות, להפחית פסולת, לתמוך בעסקים חברתיים בעלי שרשראות ייצור ידידותיות לסביבה ולעובדים.

כיצד נשנה את העולם?

כשנבחר לעשות שינויים בהרגלי הצריכה שלנו למען הבריאות נווכח שאנחנו פועלים גם למען הסביבה. כל שינוי הרגל לבריא יותר גורם להדהוד חיובי בעולם – גורם לנו לצרוך פחות, להפחית פסולת, לתמוך בעסקים חברתיים ובשרשראות ייצור ידידותיות לסביבה ולעובדים.

שינויים גדולים עושים בצעדים קטנים

נשנה תודעה

המחשה העלאת מודעות צרכנות בריאה

כאן תלמדו על סוגי כימיקלים מזיקים, השפעתם הבריאותית ומוצרי הצריכה בהם נמצאים. 

נשנה הרגלים

אייקון ממחיש למידת צרכנות בריאה

כאן תמצאו מגוון פתרונות לשינוי הרגלי הצריכה ושימוש שיבריאו את סביבת הבית שלכם.

נשנה את העולם

המחשה צרכנות בריאה לעולם

מסה קריטית = כמות האנשים הדרושה לשינוי חברתי קבוע ובר-קיימא