ישן כמו תינוק?

כל מה שחשוב לדעת כדי לקנות מזרן תינוקות נטול רעלים

העובדה שתינוקות מבלים בממוצע 16 שעות בעריסתם, מעלה את חשיבות הבחירה מזרן השינה הטוב ביותר עבורם. אל בחירה זו צריכה להתווסף מודעות מוגברת לכך שסוג החומרים מהם עשוי מזרן רגיל נוטים לפלוט כימיקלים המזיקים להתפתחותו.

(הפוסט כתוב בלשון נקבה אך מכוון לשני המינים)

מזרן תינוקות נורמטיבי עשוי ממספר חומרים הפולטים מתוכם המון, אבל המון, תרכובות.  שני חומרים עיקריים מרכיבים את ספוג המזרן והכיסוי שמקנה לו עמידות בפני רטיבות: 

  1. קצף פוליאוריתן – סוג הספוג העיקרי שיש במזרני שינה פולט תרכובות אורגניות נדיפות (VOCs). חלק מהן תרכובות מסרטנות (פורמלדהיד), אחרות נקשרות לאלרגיות ואסטמה בילדים, בחילות והקאות לא מוסברות, עייפות וסחרחורות. בד”כ יכיל הקצף גם טולואן ובנזן הפוגעים במערכת העצבים המתפתחת, פרט מידע קריטי במקרה של בחירת מזרן תינוקות.
    קצף פוליאוריתן הוא חומר סופר דליק ולכן יהיה גם ספוג בסוג כזה או אחר של תרכובות לעיכוב בעירה. מדובר בתרכובות רעילות שההגנה שהן מספקות בפועל לא מצדיקה את הסכנות הבריאותיות שנקשרות עימן. קיראו מה יש למשרד הבריאות לומר בנושא. זו הסיבה שהחל מנובמבר 2017 חלה חובת סימון על תכולת מעכבי בעירה במזרנים. הבעיה היא שהציבור קיבל את הסימון בצורה הפוכה מהרצוי, כסימן לביטחון ולא כסימן אזהרה.
  2.  PVC– מרבית המזרנים עשויים עם ציפוי פלסטי עמיד במים. זהו חומר רעיל לאורך כל שלבי חייו (ייצור, שימוש והשלכה) הפולט מעל 100 תרכובות אורגניות נדיפות שמקורן בנפט או בתהליך יצירת הפלסטיק (פולימר העשוי מויניל כלוריד – חומר מסרטן ומרוכך בעזרת פתאלאטים)
  3. לטקס טבעי – אלרגן חזק, רק לרגישים. 

איזה כימיקלים יש במזרני תינוקות ומה מסוכן בהם? כתמיד, אני מפרטת את רשימת הרכיבים הרעילים בתחתית הפוסט. רק ליחצו על הכפתור….

עכשיו קדימה, לא נתעכב. הנה המלצותיי למזרנים ללא PVC ופתאלאטים, מתכות כבדות, מעכבי בעירה, קצף פוליאוריתן (פולט VOC’s), תרכובות פלואור, חומרים אנטיבאקטריאליים, חומרי הדברה ופורמלדהיד.

מתוך שלל האפשרויות בחרתי להציג לכן 4 מותגים בעלי שם עולמי, מאושרים בתווי תקן בינלאומיים ומלווים בהמלצות חמות ברחבי הרשת. קראו המלצות וצפו בסרטונים של הורים מודעים כמוכם ואל תשכחו למדוד כמו שצריך את מידת העריסה ולהתאים לה מזרן בגודל הנכון- בלי פאדיחות! 

האופציה הזולה ביותר שמצאתי, וממש ללא פשרות, היא המזרן הזה. אם המידות של המזרן מתאימות לעריסה שברשותכם – הרווח כולו שלכם! המזרן הזה עשוי מסיבים קליפות קוקוס אורגניים שמקורם במטע האורגני היחידי בעולם לעצי קוקוס. הסיבים מחליפים את קפיצי המתכת שמאפיינים מזרנים אחרים ומוקפים בצמר כבשים אורגני. צמר אינו מתלקח בקלות ובעל תכונות טבעיות לדחיית מזיקים. שמנים אתריים של לבנדר, לימון ואקליפטוס מוספים לדחיית קרדית האבק.

 המחיר שמצאתי באמזון (לא כולל משלוח) הוא 160$ – מחיר פגז. כנראה שתצטרכו להוסיף קרוב ל-80$ משלוח ועדיין 240$ הוא מחיר הרבה יותר זול מהאופציות האורגניות האחרות, הן אלה המוצעות בארץ והן אלה שמוצעות אונליין.

אל תשכחו להשוות את מידות המזרן לאלה של פנים העריסה לפני הזמנה!

מזרן תינוקות העשוי מסיבי אקליפטוס וסיבי קוקוס מכוסים בלטקס טבעי במקום קפיצי מתכת כליבה. צמר אורגני כמעטפת עמידה להתלקחות (תכונה טבעית של הבד).
טכנולוגיה מיוחדת הופכת את הבד החיצוני לעמיד בפני מים ונושם; קצוות ללא תפרים מונעים הצטברות אבק ואלרגנים. 

מזרן תינוקות יעלה 195$- 425$ ומגיע בשלל צבעים לבחירתכן:

לנאטורפדיק מגוון גדול מאוד של מזרנים מכותנה אורגנית הגדלה בארה”ב. הכותנה עומדת בתקן GOTS הבינלאומי לייצור בדים אורגני (כל שרשרת הייצור). החברה גם תומכת בסחר הוגן (ללא ניצול של עובדי הייצור) – בעתל תקן GOLS.

אלה מזרנים עם קפיצים המגיעים במבחר דגמים, עם או ללא ציפוי פוליאתילן למי שמעוניינת במזרן ללא פלסטיק כלל.

ללא  ציפוי פוליאתילן
מגיע בשתי אופציות – עם ליבת צמר אורגני או ללא.

עם ציפוי פוליאתילן

הדגמים הפופולריים ביותר בארה”ב הם אלה ללא התפרים בקצותיהם (מונע הצטברות אבק ואלרגנים):

1. Ultra Seamless Crib Mattress – מזרן עם 252 קפיצים המבטיחים קשיחות מרבית בהתאם להנחיות שינה לתינוקות:

Ultra 252 Seamless 2-Stage – מזרן דו צדדי המיועד לשימוש ארוך טווח, צד אחד קשה יותר עבור תינוקות וצד שני יותר רך עבור ילדים – מומלץ!

Ultra 252 Seamless – חד צדדי מותאם לתינוקות בלבד.

2. Classic Seamless Crib Mattress – מזרן עם 150 קפיצים

4- dormiente

יש בארץ יבואן של חברה גרמנית מומלצת בשם dormiente שמוכרת מזרן תינוקות נקי מרעלים בשני גדלים. מחיריהם מפורטים בלינק הזה

  •  תרכובות אורגניות נדיפות – PVC המיוצר מנפט, פולט למעלה מ-100 VOCs, בהן פורמלדהיד (מסרטן) טולואן ובנזן (פגיעה במערכת העצבים המרכזית).
  • פתאלאטים – משפחה גדולה של חומרים המשמשים בעיקר לריכוך פלסטיקים מסוגים שונים (PVC, פוליאוריתן ופליפרופילן). חומרים המחקים פעילות של הורמונים ונקשרים עם גרימת סרטן, סכרת סוג 2, פגיעה בפוריות ופגמים בלידה.
  • מתכות כבדות – PVC פולטת עופרת וקדמיום הנקשרות שתיהן עם מחלת הסרטן.
  • מעכבי בעירה הלוגניים (PBDEs, PCBs, PICD) – אינם קשורים באופן כימי אל קצף המזרן ומשתחררים ממנו מאוד בקלות אל האוויר. מצטברים בגוף, רעילים וחלק פועלים כמשבשים הורמונליים. PBDEs נאסרו לשימוש בקליפורניה ואירופה אך עדיין הן הנפוצות ביותר במזרני, אז תהיינה 10-30% ממשקל המזרן.  PBDEs נמצאו קשורים לגרימת היפראקטיביות ושינויי התנהגות קבועים בקרב ילדים. 
  • חומרי הדברה – מקורם בחומרי גלם שאינם אורגנים. במזרנים – כותנה. 

הישארו מעודכנים במידע הכי עכשווי להוצאת רעלים מהבית

הצטרפו אל רשימת התפוצה שלנו וקבלו מיד טיפ מעולה להפחתת רעלים!​

סגירת תפריט
×

עגלת קניות

עגלת קניות